John Baxter Taylor: 1. Aafrika-Ameerika kuldmedalist

John Baxter Taylor oli esimene afroameeriklane, kes võitis olümpia Kuldmedal ja esimene, kes esindas Ameerika Ühendriike rahvusvahelisel spordivõistlusel.

5’11 ja 160 naela juures oli Taylor pikk, usin ja kiire jooksja. Oma lühikese, kuid viljaka sportlaskarjääri jooksul teenis Taylor nelikümmend viis karikat ja seitsekümmend medalit.

Pärast Taylori enneaegset surma vaid mõni kuu pärast tema olümpiavõitu kirjeldas Ameerika Portugali 1908. aasta olümpiakoondise kohusetäitja Harry Porter Taylorit

“[...] Pigem mehena (kui sportlasena), et John Taylor tegi oma jälje. Üsna tähelepandamatu, geniaalne ja (ja) lahkesti oli laevastikujalatseine, kuulus kuulus sportlane, keda iganes tunti... Võistluse majakana ei kahane tema kergejõustiku, stipendiumi ja mehelikkuse saavutamise näide kunagi, kui seda pole tegelikult ette nähtud moodustada Booker T Washington."

Varajane elu ja lootustandev jäljetäht

Taylor sündis 3. novembril 1882 Washington DC-s. Millalgi Taylori lapsepõlves kolis pere Philadelphiasse. Keskkoolis õppides sai Taylor kooli jälitusmeeskonna liikmeks. Taylor töötas oma vanema aasta jooksul Keskgümnaasiumi ühe miili teatemeeskonna Penni releede ankrus. Ehkki Keskkeskkool lõpetas meistrivõistlustel viiendana, peeti Taylorit Philadelphia parimaks veerandmiiliseks jooksjaks. Taylor oli rajameeskonna ainus afroameeriklane.

instagram viewer

Lõpetanud keskkooli 1902. aastal, õppis Taylor Browni ettevalmistuskoolis. Taylor polnud mitte ainult rajameeskonna liige, vaid temast sai ka tähejooksja. Brown Prepis õppides peeti Taylorit USA parimaks koolieelikute koolitajaks. Selle aasta jooksul võitis Taylor nii Princetoni Interscholasticsit kui ka Yale Interscholasticsit ja ankurdas kooli jälitusmeeskonna Penni releede juurde.

Aasta hiljem õppis Taylor Whartoni rahanduskooli Pennsylvania ülikool ja taas liitus rajameeskonnaga. Pennsylvania ülikooli õppejõudude meeskonna liikmena võitis Taylor Intercollegiate 440-jardise raja. Ameerika amatöörsportlaste ühingu (IC4A) meistrivõistlused ja purustasid kolhoosidevahelise rekordi ajaga 49 1/5 sekundit.

Pärast kooli vaheaja katkestamist naasis Taylor 1906. aastal Pennsylvania ülikooli, et õppida veterinaarmeditsiini ja tema soov jooksma minna sai uuesti alguse. Treenides Michael Murphy käe all, võitis Taylor 440-jardise võistluse rekordiga 48 4/5 sekundit. Järgmisel aastal värbas Taylor Iiri Ameerika kergejõustikuklubi ja võitis amatööride kergejõustikuliidu meistrivõistlustel 440-jardise võistluse.

1908. aastal lõpetas Taylor Pennsylvania ülikooli veterinaarmeditsiini kooli.

Olümpiavõistleja

1908. aasta olümpiamängud peeti Londonis. Taylor võistles 1600 meetri distantsi teatejooksus, joostes 400 meetri jooksu ja USA võistkond võitis võistluse, tehes Taylorist esimese afroameeriklase, kes võitis kuldmedali.

John Baxter Taylori surm

Viis kuud pärast esimese Aafrika-Ameerika olümpiakulla medalisti saamist suri Taylor kahekümne kuue aasta vanuses kõhutüüfusesse. Ta maeti Philadelphias Edeni kalmistule.

Taylori matustel austasid sportlast ja arsti tuhanded inimesed. Tema matused pidasid neli vaimulikku ja vähemalt viiskümmend vankrit viisid ta surnukeha Eedeni kalmistule.

Pärast Taylori surma avaldasid mitmed uudisteväljaanded kuldmedali võitjale järelehüüdeid. Aastal Igapäevane Pennsylvanian, Pennsylvania ülikooli ametlik ajaleht, kirjeldas reporter Taylorit kui ühte populaarsetest ja lugupeetud ülikoolilinnaku õpilased, kirjutades: "Me ei saa talle suuremat austust maksta - John Baxter Taylor: Pennsylvania mees, sportlane ja härrasmees."

The New York Times oli kohal ka Taylori matustel. Uudisteväljaanne kirjeldas teenust kui “ühte suurimat austust, mis selles linnas kunagi värvilisele mehele makstud on, ja kirjeldas Taylorit kui“ maailma suurimat neegrijooksjat ”.